Tricolorul începe cu cine a terminat

Tricolorul LMV Ploiești va începe viitorul sezon cu același adversar cu care a terminat campionatul precedent. Divizia A1 de volei masculin va lua startul la 7 octombrie iar Tricolorul va înfrunta, pe teren propriu, Steaua București.
DSC_0502-195x146

Programul competițional a fost stabilit, astăzi, la sediul Federației Romăne de Volei. Cu această ocazie s-au învărtit bilele și pentru Cupa Romăniei. Iar formația antrenată de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu va întălni, în prima fază, pe CSS 2 Baia-Mare. In faza a doua vor intra la fileu și primele patru echipe clasate în sezonul precedent. Tot runda a doua a jucat și naționala masculină, recent, la Tallin, în Estonia. Sub tricolor a fost și coordonatorul Cristian Bartha, primul transfer al ploieștenilor pentru viitoarea stagiune. Bartha s-a remarcat în cadrul turneului fiind al nouălea cel mai bun pe postul său. Decarul a evoluat în toate cele cinci meciuri disputate de România, având un procentaj de reuşită de peste 56%. În schimb, naţionala antrenată de Dănuț Pascu a evoluat în grupa D, unde a ratat, însă, calificarea, după ce au pierdut duelurile cu principalele favorite ale grupei, Estonia, respectiv Rusia, chiar în primele două zile ale turneului. Totuşi, România a încheiat pe locul al treilea în clasament, după Rusia şi Estonia, câştigând cu maximum de puncte celelalte partide disputate. Doar prima clasată din fiecare grupă a obţinut calificarea directă la turneul final de anul viitor. Iar echipele situate pe locul al doilea vor evolua într-un turneu programat între 11 şi 16 iulie, pentru ultima poziţie rezervată Europei la Campionatul Mondial organizat de Italia şi Bulgaria. în perioada 10-30 septembrie 2018.

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress and WordPress Theme, thanks to Eva Jasmin and rca ieftin online