O jumătate de avantaj în sferturi

Tricolorul LMV Ploiești a reușit cea mai clară victorie în manșa-tur a sferturilor de finală a Cupei Romăniei iar SCM U Craiova este cea mai aprope de calificarea în semifinale. Tricolorul a învins CSA Steaua București cu 3-0 iar CSM București a pierdut, pe teren propriu, cu SCM Craiova, scor 1-3.

Fosta căștigătoare a trofeului, Volei Municipal Zalău, a trecut cu 3-1, pe teren propriu, de Unirea Dej. Al patrulea sfert de finală, Arcada Galați-Dinamo, va avea loc la sfărșitul lunii noiembrie. În cel mai tare duel al sferturilor, Tricolorul-Steaua, sextetul ploieștean a făcut spectacol fiecare jucător avănd procedeele sale prin care a smuls aplauzele publicului. Lică a reușit 15 puncte mari din 12 atacuri, fiind pentru prima oară din acest sezon cănd publicul strigă numele unui voleibalist în Sala Olimpia! Și Olteanu a stărnit publicul cu execuțiile sale dar și datorită îndemnurilor permanente. Steliștii au contribuit la un meci spectaculos însă oponența lor s-a oprit de fiecare dată spre finalul seturilor. Conform regulamentului de desfășurare al Cupei Romăniei, ediția 2017-2018, în caz de egalitate de puncte acumulate în urma disputării jocurilor departajarea se va face prin disputarea unui „ Set de Aur”. De exemplu dacă o echipă câștigă primul joc cu 3-0 și-l pierde pe cel de-al doilea cu 1-3 se joacă set de aur; dacă o echipă câștigă primul joc cu 3-1 și-l pierde pe cel de-al doilea cu 2-3 se califică prima formație. Returul meciurilor din sferturile de finală se vor desfășura pe 9 decembrie. Pînă atunci, Tricolorul Ploiești își va continua seria meciurilor pe teren propriu, de data aceasta în campionat, sămbătă, de la ora 18:00, la Sala ,,Olimpia” cu Universitatea Cluj.

Both comments and pings are currently closed.
Powered by WordPress and WordPress Theme, thanks to Eva Jasmin and rca ieftin online