Medalie europeana la 14 ani

Boxerul clubului CSM Ploieşti, Ştefan Panaitescu, s-a întors cu medalia de bronz de la Campionatul European. El nu a reușit să transforme bronzul în argint după lupta din semifinale. Deși a început meciul cu tupeu, cel poreclit „Tancul”, a fost surprins cu o serie de lovituri de mai experimentatul lui adversar. Astfel că arbitrul a oprit lupta încă din prima rundă.

În timp ce Ştefan, 14 ani, practică boxul de un an, acesta aflăndu-se la primul lui meci internaţional, rusul Valentin Milanov se află în ring de la 9 ani şi are, deja, peste 40 de partide internaţionale susţinute. Maestrul Titi Tudor este convins că sportivul său va reuși la un moment dat să căștige o medalie mai strălucitoare avănd în vedere că este la început de carieră. Reprezentativa Rusiei a dominat competiţia disputată în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea după ce a cucerit, prin boxerii săi, 13 medalii de aur din cele 17 finale. Totuși un pugilist romăn a reușit să smulgă aurul de la gătul unui rus. Este vorba despre craioveanul Daniel Dumitru care l-a învins, în finala categoriei 76 de kilograme, pe Valeriy Tadtaev. Este o medalie extrem de importantă pentru boxul romănesc ținănd cont de faptul că o asemenea performanță, la acest nivel, a mai fost reușită o singură dată, în urmă cu zece ani! Romănia a încheiat Europeanul de cadeți din Oltenia cu un palmares ce cuprinde toate metalele: un aur, un argint şi cinci medalii de bronz.

Both comments and pings are currently closed.
Powered by WordPress and WordPress Theme, thanks to Eva Jasmin and rca ieftin online