Au innoit vechiul record

Atletii ploiesteni au innoit un record vechi de 22 de ani! Stafeta de 4×400 de metri baieti a doborat recordul dupa o cursa exceptionala. Sportivii de la CSM Ploiesti au fost cei care au reusit aceasta performanta la nivel de juniori 2.
DSCN1925

In componenta Andrei Năstăsache, Radu Ciocănescu, David Năstase, Mihai Pîslaru, elevii profesorilor Maria Andrei şi Florin Andrei reuşind să obţină medaliile de aur şi să câştige proba cu timpul de 3.30.56 min. Vechiul timp, petrecut in 1994, era de 3.32.81 min. Surpriza din atletismul romanesc s-a produs la Bacau, in zilele de 23 si 24 ianuarie, cu ocazia concursului “Cupa Bistriţei”. O intyrecere la care au concurat peste 300 de sportivi din toată ţara. Şi ceilalţi atleti de la CSS CSM Ploieşti s-au inconjurat de aur, argint si bronz in competitia gazduita de orasul moldovean. La categoria juniori 3, Florin Nica a cucerit 2 medalii de aur la lungime, Raluca Baicu, tot aur, la 400 m -64.09 dar si un bronz la 200 m. S-a mai obtinut un argint, la 200 m – baieti. O alta stafeta a fost de aur, cea de 4 x 200 m băieţi în componenţa Andrei Florea, Sorin Costache, Dragoş Cozea, Florin Nica. Aceasi stafeta, dar la fete, a cucerit medalia de bronz. La categoria seniori, tineret, juniori 1, juniori 2, s-a remarcat stafeta feminina 4×400 m– medalie de aur, în componenţa Dariana Mototolea, Sînziana Neacşu, Raluca Baicu, Andreea Neagu. Iar baietii, la stafeta 4x200m, au venit pe locul doi. Un alt aur pentru CSM Ploieşti, a fost cucerit de Gabriel Bitan la saritura in lungime iar Alex Burcea a ocupat treapta a treia a podiumului la 200 m, ambii sportivi fiind pregatiti de Augustin Iancu.

You can leave a response, or trackback from your own site.
Powered by WordPress and WordPress Theme, thanks to Eva Jasmin and rca ieftin online